laupäev, 18. veebruar 2017

Laste sünnipäevad

Peagu igal aastal on see suur küsimus, et kuidas seekord laste sünnipäevi tähistada. Poja 11. sünnipäeva tähistamiseks vaatasime pidupäev.ee lehte. Meile tundus, et häid mõtteid oli kuhjaga: videosünnipäev, kus tehakse ise video (aga näitlemisehuvi pojal puudub), seikluspark (talvel tatise ilmaga?), discgolf Kõrvemaal (kuidas külalised 60 km kaugusele saada?) või lähemal, pakutakse ka otsimismänguga ekskursiooni Paksus Margareetas ja oma kava on Lennusadamal, siis veel jäähall, teletorn, erinevad tulistamiskohad (neis peab pidu enamik poja sõpradest, aga tahaks ju midagi erilist, et oleks mäletamist väärt sündmus ja ega meie väga seda sõprade tapmist lõbu eesmärgil ei toeta ka), teadusteatri vaatamine ja muudki. Poja eelistuseks oli Viimsi veepark või Ronimisministeerium. Seekord juhtus peale jääma viimane. Meie lapsed armastavad ronida. Neil oli õnne üles kasvada keskkonnas, kus neile eriti ei öeldud, et nad alla kukuvad (mina pidasin iga kord loengu inimesele, kes seda minu kuuldes söandas teada anda ja hoidsin lapsed sellistest inimestest hoolega eemal). Lubasin neid iga loodusobjekti otsa ning ehitasin oma aeda köiest abivahendeid, et nad juba paariaastasena puu otsa saaks, õpetasin ja juhendasin. Harjutamise loomuliku tulemusena nad naudivad ronimist ja on osavad.


Ronimisministeeriumi juhendatud sessioonile on muidugi oodatud ka täiesti algajad, ega ilma esimese korrata saa teist ju tullagi. Me saime väga armsa juhendaja toel üle korrata põhireeglid, siis läks soojendusharjutusteks (need juba olid isuäratavad, erinevad mängud ronimisseinal ja külgsuunas ronimine, nii et põrand on kogu aeg suht lähedal; minul oli ka kogu aeg põnev) ja päris ronimiseks. Seinal oli 3,5 m kõrgusel tume joon, millest kõrgemale ronida oli keelatud. Üleval on ronimisnukke vähem ja mina ka pidin iga kord mõtlema, kuidas ma nüüd siit alla saan, ülespoole minna on palju lihtsam. Sessiooni lõpetas mõnus venitus ja lõõgastus. Kõik tegid isuga kaasa ja kõigile meeldis väga, isegi lapsele, kes alul oli arvanud, et äkki ta leiab sobiva ettekäände peole mitte tulla. Mõnele lapsele lihtsalt ei meeldi ronida. Aga kuulsin, et juba kaks päeva hiljem algatas ta perekondliku ronimiskäigu, nii et oleme selle eest väga tänulikud.
Võib tunduda miinusena, et see pidu on väga lühike, aga kauem ronida algaja kuidagi ei jaksa, kehva tehnikaga saavad sõrmed ja käsivarred ja muud kohad kõvasti vatti. Meie lastel olid pärast siit-sealt lihased paar päeva kanged (mina pidasin ronimisega piiri). Peo õnnestumine eeldab ka mõningast distsipliini. Ronimisministeeriumis kehtivad turvalisuse huvides ranged reeglid ja parem, kui iga laps vabatahtlikult neist kinni peab. Selle saavutamiseks panime sünnipäevakutsesse Ronimisministeeriumi omavastutuslehe, mille palusime juba kodus koos vanemaga läbi vaadata - selleks, et laps oleks algusest peale häälestunud konstruktiivseks tegevuseks ega hakkaks võib-olla ohtlikul viisil hullama. Mõne emaga rääkisin ise ka, sest eks selline pöördumine tekitab ärevust. Kinnitasin, et kui kõik ennast asjakohaselt üleval peavad, siis see on täitsa piisavalt ohutu ja turvaline. Nii ka oli. Meil oli lõbus ja tore ja keegi ei saanud haiget.


Tütar pidas köögisünnipäeva. 15-aastase inimese emal on alati mõtlemist, mida noore heaks teha ja mida on tema arengu huvides jätta tegemata. Kuskilt otsast täitsa suur ja iseseisev, kuskilt vaja abi. Iga liigutuse juures küsisin endalt kõigepealt, kas ta saab ühe või teise töölõiguga ise hakkama ja kas minu sekkumine on põhjendatud. Toetasin selles punktis, et kui pidulised olid kohale jõudnud ja parajamas jutuhoos, tuletasin neile meelde, et täna on teil endal vaja laud katta ja selleks on vaja kohe kellelgi hakata taignaid tegema, sest küpsetamiseks kulub ka omajagu aega. Pikast proovist tulnud noored muusikud olid ju näljased. Laua katmise osas lasin asjadel minna, nagu nad läksid. Mõnus oli söögilaua taga lavaširulle teha ja neid sealsamas ka nahka pista, kõrval puhastati puuvilja ja muud sodiajavad tegevused, nii ma ei võtnud kombekamat lauakatmist seekord jutuks. Noortel oli lõbus ja see on peamine.

Meie pere eelmistest pidudest vaata peo teemasildi alt, eelmise aasta pidu on siin. Toitudest on pikemalt toidu teemasildi all, sünnipäevatoitudest siin ja eelmises postituses.

TJT

Kommentaare ei ole: