pühapäev, 28. juuni 2009

Piimast ja eelarvest

Hakkasin pühapäevahommikuste pannkookide tainast kokku segama ja leidsin külmkapist piimapakilõpu. Just sellest pakist ma tahtsin jaaniväljasõidul kohupiimakoogi kõrvale piima võtta, aga siis loobusin, arvates, et kellelgi on seda rohkem vaja. Ja nüüd leidsin selle siis oma külmkapist, mitu päeva hiljem, sest tookord jõid janused pigem mahla ja vett. Ja kirusin, et ma ei õpi ka midagi. Asju on täpselt nii palju kui vaja ja siis, kui vaja ning kaotatud võimalusi enam tagasi ei saa. See piim ei ole kunagi enam värske siis, kui ma seda juua tahaks. Ja säästu ei mingit.

Millegipärast meenutavad mõned säästueelarved mulle seda minu lolli käitumist. Näiteks arvab Tallinna linn, et võiks ära kaotada ülekolmeaastaste laste lapsehoiutoetuse, mis justkui on linnale mõttetu kulu (Eesti Päevalehe uudis). Et pandagu lapsed lasteaeda. Lapsehoiutoetust saavad lapsed, kes käivad litsentsitud perepäevahoius või litsentsitud hoidja juures ja tavalasteaias kohta ei oma. Samas on üldteada, et tavalasteaias on lapsed alailma haiged - paljude arust on see normaalne, et kui laps läheb lasteaeda, siis esimestel aastatel ta on pidevalt haige, see on üldistus väga paljude perede kogemusest. Muul viisil hoitud lapsed on tervemad.
Perepäevahoiusüsteemi loomisel on kaasa löönud kümned inimesed, panustades selleks sadu töötunde. Ja nüüd lihtsalt otsustame kokku hoida? Hoida kokku töötajate ausalt makstud palga ja laste tervise arvelt, "luues" lasteaiakohti nii, et suurendame tavalasteaias laste arvu 26ni (Eesti Päevalehe uudis)? Veel rohkem probleemidega lapsi ja õnnetuid vanemaid? Kus on terve mõistus? Kus on loogika?

Mis toob mulle meelde ühe teise kogemuse kaugest tudengipõlvest, kui ma kolmeliitrist maapiima purki üksi tühjaks juua ei jaksanud ja piim läks hapuks. Mõtlesin siis teha sellest pannkooke, sest ära ei tohi ju midagi visata. Ja tegingi, ja neid sai nii palju, et ma ei jaksanud neid isegi sõprade abiga ära süüa, muist tainast (või pannkooke?) tuli ära visata. See on juba lausa raiskamine. Vähemalt muna, suhkru ja jahu oleks võinud kokku hoida, töövaevast rääkimata.
Tipp Ja Täpp

Kommentaare ei ole: