teisipäev, 6. juuni 2017

Võilill ja orhidee

Noor pillimängija esitas suguvõsa kokkusaamisel klaveripalu, mida ta oli aasta jooksul õppinud. Osa publikut kuulas vaikselt, osa elas kaasa. Osa oleks parema meelega juttu ajanud. Minagi sirutasin käe koogitüki järele, meeles mõlkumas Piret Pääri soov, et tema jutuvestmist kuulataks, suu tühi. Sahmerdamine segab esinejat, olen aru saanud ning samal ajal süüa ja kuulata ei saa.


Laps mängis pika kava ühe pala teise järel. Kuulajad kiitsid ja plaksutasid, nagu etikett nõuab.
Teine laps ei võtnud oma pilli kohvrist välja, ei tahtnud esineda, kuigi temagi oli aasta otsa usinasti harjutanud. Ma tean, et meie tütar poleks ka sellises keskkonnas nõus midagi ette näitama. Noore viiuldaja emana ma tean, milline on toetav viis kuulata: istuda vaikselt ja kuulamisele keskendunult  ning lasta endas mängitavat muusikapala läbi selle parimas võimalikus esituses, püsides tugevas maa ja taeva ühenduses. Kui noor interpreet on sellise kuulajaga ühenduses, püüab ta selle tunnetuse kinni ning hakkab seda jäljendama, nii kuis oskused võimaldavad.

Nii nagu igas inimeses on olemas mees- ja naispool, on temas ka kõik kristallid ja taimed. Inimese sees on terve universum. Igaühes meist on kuningas, sõjamees, maag, tütarlaps, perenaine ja natuke nõida. Kõigiga neist me pole tuttavad. Sellega on pigem nii, et me oleme tuttavad enda nende osadega, kellega me sageli suhtleme ja väekamad on need, keda me oma tähelepanuga toetame.

Iga viis, kuidas me lastega oleme, kasvatab neis midagi, toetab mingite omaduste arengut. Minu meelest pole võimalik lapsi üldse mitte kasvatada, kui täiskasvanu on lapsega samas ruumis. Pillimängu ajal sahmerdav ja lobisema tükkiv kuulaja kasvatab esitajas võilille omadusi: sa võid teda välja juurida, palju tahad, ta tuleb ikka ja ajab oma juured sügavale mulda. Ja igal kevadel sirutab ta end uuesti päikese poole. Sahmerdav kuulamise viis karastab esitajat eluraskuste vastu ja eks muusikutel tuleb ju nagunii ükskord vasktorudest läbi käia ning selle juures enda emotsioonidega toime tulla.

Tähelepanelik toetav kuulamine kasvatab esitajas orhidee omadusi: ta ei pea pingutama ellujäämise ja toimetuleku pärast, tema töö on ainult ülima ilu ja isikupära taotlemine. Selline kuulamine toetab hinge avardumist ning suure armastuse ja ühtsuse kogemist.

Ma armastan väga võililli nende visaduses ja säras: seespidiselt. Mulle ei meenu ühtki taime, kelle juuretõmmise tarvitamine annaks võrreldava kehalise enesetunde. Ma armastan orhideesid ka väga: selle hingelise ja vaimse heaolu pärast, mida nende vaatlemine minus tekitab.
Selle vaate õpetas mulle õunapuu.Hiljem lisatud. Kui ma olin selle kirja pannud, sain aru, et see oli ühe teise olukorra projektsioon ja see laps vajab endas hoopis teiste omaduste kasvatamist. Ma ilmselt ei saa sellest sageli arugi, kui nii läheb, sest olen üsna tugevalt oma maailmakirjelduse viisi köidikuis (või lummas?). Hea taipamine igatahes.
 
TJT

Kommentaare ei ole: