laupäev, 5. september 2015

Kõik on osa tervikustKord läksid meie lapsed tülitsema selle üle, kelle joonistatud auto on kiirem. Mõlemal oli juba õige mitukümmend kohta kiirusenumbrit kirjas ja ikka kirjutas teine veel mõne koha juurde. Mõlemad joonistasid remondi ajal seinale, tapeet oli just maha võetud ja uus panemata. Numbreid mahtus väga palju, paari meetri jagu, sest teine sein oli alles kaugel. Väga oluline, et just see enda auto oleks kõige-kõigem. Kuigi jah, kui ma imestunult küsisin, mis kiirusest siin joonistatud autode puhul nii väga ikka rääkida – nii et kasvõi läheks karvupidi kokku, hakkas üks naerma ja teine mõtles järele.

Poeg küsib mu käest üsna sageli maailma kõige rikkamate inimeste kohta ja kõige suuremate palkade kohta, igasugu muudest kõige vingematest rääkimata. Parim olemine on tema jaoks oluline teema ja mis tunne oleks, kui oleks kosmilised rahasummad kulutada. Ja ühtlasi on see talle ka murekoht, sest kuidas küll ise nii kõvaks tegijaks ja nii palju raha saada.

Seekord sattusime lugema „Minu Amazonast”. Autor on nutikas matkasell ja ekspeditsioonijuht, kes olustikujuhtumeid kirjeldades lisab kõiksugu ajaloolisi taustu, kokkuvõtteid ja kõrvalvaateid, mis minu jaoks lugemise väga sisukaks muudavad, aga koolilaps saab neist ka oma jao ikka kätte. Näiteks on raamatus üksjagu juttu erinevate kohalike inimeste elust. Amazonase jõe ääres elavad kohalikud on valdavalt üsna vaesed. Pojale avaldas muljet koht, kus kirjeldati kautšukiäri tagajärgi kohalikule kultuurile ja maailmavaatele. Me arutasime veel tükk aega ökojalajälje suuruse ja ökoloogilise tasakaalu teemadel. Üht-teist ta teadis ju enne ka, BBC loodusdokid on soovitatav televaatamine ja mina arvan sellest mõndagi. Aga nüüd jõudis selle noore eesti mehe põneva loo kaudu miski äkki uuel tasandil tema teadvusse kohale. Kust ja mille arvel nende ühtede määratu rikkus tuleb ja millist elu me tegelikult soovime. Mul on hea meel, et mul taaskord oli võimalik rääkida, miks mina tahan teha tasakaalustatumaid valikuid. Ja rõõm sellest, et on nii sügavuti tarku noori mehi, kes sellist elu elavad ja selliseid raamatuid kirjutavad - eeskujuks ja järgimiseks paljudele. Toimetulek sellistes tingimustes on minu jaoks juba saavutus omaette.

TJT

Kommentaare ei ole: