kolmapäev, 11. märts 2015

Arvutist, piiridest ja jõuluvanast

Ma poleks arvanud, et ma meie pojale tahvelarvuti ostmisega pikema peale nii rahule jään. Aga poole aastaga on sellel ilmnenud hulga positiivseid külgi.

Me sõlmisime pojaga juba enne tahvli ostu kirjaliku kokkuleppe, kus on sees, et muud asjad peavad tehtud olema ja ikka saab arvutimängu ainult piiratud ajaks päevas. Selle kokkuleppe sõlmimine võttis meil ka mitu kuud läbirääkimisi. Hea, et oli aega järele mõelda. Ja pärast tuli veel hulka asju üle täpsustada, aga praeguseks ma olen sellega enam-vähem rahul. Ikka tänu sellele, et mul on jõudu pojale piire seada ja visadust neid hoida. Kui mu jõud jääks palgatöhe, siis seda jõudu ei oleks.

Praegu mul praktiliselt puudub vajadus pojaga pahandada. Tegelikult ei ole ju karistustest ja pahandamistest kunagi head loota, aga kui kuidagi muud moodi ei saa, siis jõuetus vihas me nii ju ikka teeme – pahandame ja karistame, sest ei saa lasta kodust elu ja lapse saatust päris ilma meelevalda. Nüüd on mul võimalik öelda, et kui selleks ajaks voodis ei ole, siis tulevad arvutiaja miinused. Enne ma võisin rääkida, et meie kodus kehtib öörahu (tütar, kes peab vara ärkama, peab saama pimeda vaikse toa puhkamiseks), töörahu (nt koolitükkide tegemiseks ja viiuli harjutamiseks) ja söögirahu (söögilauas arvutimängu jutte ei räägita ja kogu muu jutt püsigu viisakas, vaikne ja sõbralik). Ühegiga neist piiridest pole kunagi varem nii lihtne olnud. Probleemid muidugi jäävad. Nagu enamasti kõigil inimestel on mured, nii ka meie lastel. Kool ja elu ei ole alati sellised, nagu sooviks, meil kõigil on isiksuslikke pingeid, paha tuju ja meid omakorda mõjutavad ümbritsevate inimeste probleemid, nende paha tuju ja muu piiratus. Probleemidega me tegeleme eraldi. Räägime, palvetame, käime looduses jm. Aga lõpuks ometi hakkab nooremale ka kohale jõudma, et ka tema peab oma käitumist piirama. Sest – nagu ma olen ka pojale korduvalt öelnud, kui me ise end ei piira, piiratakse meid väljastpoolt, sest oleks ikka kohutav küll, kui kõik inimesed lubaks endale mida iganes.

Mulle meenus ühe ämmaemanda jutt. Käisin esimest last oodates beebikoolis ja too tundi läbi viiv ämmaemand rääkis, et kui me tahame, et laps hakkaks edaspidi silmi pesema, siis tuleb sellega alustada varsti pärast sündi. Varases eas ta harjub sellega ära. Millega iganes harjub. Internetis on videosid vene isasdest, kes oma titasid külmakraadidega vette kastavad ja nendega õues paljalt harjutusi teevad. Selles eas võtab keha seda normaalse kogemusena ja töötab välja toimetuleku mehhanismid. Nii näen ka, et 8-aastasele (ehk enne Rubiconi murret) arvuti ostmise lubamisel on veel üks eelis: praegu minu reeglid ja piirid veel peavad, kuigi neid muidugi pannakse proovile. Samas soovin, et ma varsti enam eriti mingeid piire panema ei peaks, lapsed on juba piisavalt suured, et teavad ise, mis ja kuidas. Nii ma loodan ka seda, et poeg õpib ära, kuidas oma elu korraldada, et ma viie aasta pärast ei peaks sellega enam tegelema. Siis on nagunii igasugu mõjutusvahendeid üliväheseks jäänud ja vanemlik sekkumine tuleb lõpetada.

Kusjuures ma ise olen selliste arengutega rahul (tegelikult see ikka üllatab mind). Ma pole kunagi tahtnud lapsi jõuluvanade ja päkkapikkudega ähvardada (et kui sa hea laps ei ole, siis ta kinki või kommi ei too, laps ise on alati hea laps, ainult tema tegu võib olla tülikas ja ebamugav) ja hoidunud igasugu sedalaadi kirjandusest (waldorflasteaedades õnneks on sama arusaam, neid vanu seal ei käi). Esimesed seitse aastat oleme hoidnud oma lapsi tavameediast eemal, nad on suhelnud põhiliselt teiste waldorfi perede lastega ja seetõttu on neil mõnevõrra teine taust. Nii ei olnud mul varem selliseid mõjutusvahendeid nagu praegu arvutipiirang, mis pealegi on aastaringne. See teeb elu ikka palju lihtsamaks ja tulemus on mõnus kõigile. Koolitükid saavad ruttu tehtud ja tuba korda, kui siis saab arvutisse mängima. Tegelikult on ju ka lapsel paha, kui ta elu kaosesse läheb, nii et tema on minu meelest esimene võitjate seas.Hiljem lisatud. Teise päeva hommikul mõtlesin sellele loole siin tagasi, et uh, kui palju kontrolli energiat – kas ma siis selline ema tahtsingi olla? (Ei tahtnud. Ja selliseid olukordi ka ei tahtnud.)
Pärastpoole jälle mõtlesin, et arvuti põhjustab muutusi ajus ja käitumises ja nii noore inimese kogu olemuses, ja mitte inimlikkuse suunas. Seda ma ka ju ei taha. Kuidas siis?
 
TJT

Kommentaare ei ole: